Jak sprawdzić sprawność kolektora słonecznego?

sprawność kolektora słonecznego Kolektory słoneczne to urządzenia konwertujące światło słoneczne w energię cieplną. Zapewniają najniższe koszty uzyskania takiej energii, dzięki czemu można oszczędzić sporą ilość pieniędzy. Nim jednak zdecydujemy się na kupno kolektorów słonecznych, powinniśmy się lepiej zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i wiedzieć, czego tak naprawdę szukać.

SPRAWNOŚĆ KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH – TRZY ZASADY

Istnieją trzy główne wskaźniki, na jakie należy zwrócić uwagę i które prezentowane są w w certyfikatach Solar Keymark i które można sprawdzić na stronie solarkeymark.org. Parametry odnoszone są do powierzchni apertury, czyli czynnej, nasłonecznionej powierzchni kolektora słonecznego.

SPRAWNOŚĆ OPTYCZNA KOLEKTORA SŁONECZNEGO

Chodzi tu o największą sprawność, jaką może osiągać kolektor słoneczny, określaną w badaniach laboratoryjnych. Sprawność optyczna wiąże się z konstrukcją kolektora słonecznego, dotycząc tego, jaka część promieniowania słonecznego dociera do absorbera. Przy jej określaniu uwzględnione zostają: - straty promieniowania słonecznego przechodzącego przez szybę straty promieniowania słonecznego odbijanego od powierzchni absorbera WYKRES

SPRAWNOŚCI KOLEKTORA SŁONECZNEGO

Wykres sprawności kolektora słonecznego jest tworzony na podstawie trzech następujących parametrów:

1. sprawności optycznej

2. współczynnika strat ciepła a1

3. współczynnika strat ciepła a2 Warto zapoznać się z takim wykresem, wybierając kolektor słoneczny dla siebie, ponieważ na podstawie owego wykresu można ocenić sprawność kolektora słonecznego w warunkach eksploatacji, a przecież jest to rzecz najważniejsza dla każdego kupującego – czy produkt będzie dobrze działał i czy nadaje się do danego budynku.

SPRAWNOŚĆ CHWILOWA

Określa się ją na na podstawie wzoru, który zawiera:

1. wartość sprawności optycznej h0

2. współczynnik strat ciepła a1

3. współczynnik strat ciepła a2

4. różnicę temperatur (absorber-otoczenie) ΔT

5. nasłonecznienie Eg.

Dlaczego powinno to być ważne dla przeciętnego kupującego?

Ponieważ gdyby izolacja cieplna była idealna, a straty ciepła zerowe, wykres sprawności miałby przebieg poziomy. Oznacza to, że sprawność pracy niezależnie od temperatur absorbera i otoczenia zawsze byłaby jednakowa i równa sprawności optycznej. Zapoznając się z wynikiem sprawności chwilowej, jaką dany kolektor otrzymał, będziemy mogli wiele dowiedzieć się o jego wydajności.

STAN STAGNACJI

Kolejna, tajemnicza nazwa. Chodzi tu o następującą rzecz: im wyższa temperatura stagnacji, tym korzystniejsza jest konstrukcja kolektora słonecznego. Należy zatem spojrzeć na nią, gdy będziemy wybierać produkt dla siebie. Pamiętajmy o zasadzie: im wyższa temperatura stagnacji, tymwiększy dostęp promieniowania słonecznego do absorbera i niższe straty ciepła do otoczenia.