Kolektor słoneczny – jak jest zbudowany?

budowa kolektora słonecznego Kolektory słoneczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach, ponieważ stanowią doskonałe źródło energii odnawialnej. Warto zainwestować w ich zakup oraz instalację w gospodarstwie domowym, ponieważ mogą przynieść domownikom oszczędności rzędu tysiąca złotych rocznie. I tak co roku! Nie wszyscy jednak wiedzą (a niektórzy wcale się nad tym nie zastanawiają), jak dany kolektor słoneczny jest skonstruowany?

Kolektor słoneczny – co to takiego?

Nie wszyscy wiedzą, czym jest kolektor słoneczny. Tak zwane „baterie słoneczne” to sprzęt, który pochłania energię płynącą z promieni słońca i przemienia ją na energię cieplną. W ten sposób ogrzewa nośnik cieplny, którym może być woda, albo gaz. Kolektory słoneczne są różnego rodzaju, ale mają wiele cech wspólnych. Niektóre są tak proste, że można je samemu zamontować, inne jednak wymagają obecności specjalistów. Wszystkie jednak pewne cechy łączą.

Budowa kolektorów słonecznych

Wszystkie kolektory słoneczne są zbudowane z „czarnej" powierzchni, której celem jest absorbowanie (pochłanianie) promieniowania słonecznego, wytwarzanie ciepła i przekazywanie je do czynnika grzewczego (glikolu) krążącego w instalacji solarnej. Wszystkie kolektory słoneczne posiadają również absorber, który jest najważniejszym elementem każdego takiego sprzętu. Od niego w dużej mierze zależy sprawność produktu oraz trwałość zachowania wszystkich parametrów. Absorber poddany jest zawsze trudnym warunkom pracy (mowa tu głównie o temperaturach), więc ważne jest, by sprzęt był dobrej jakości. Zapewnia to wówczas bezpieczeństwo oraz gwarancję poprawnego działania kolektorów słonecznych.

Absorber

Jak już było wspomniane, absorber to najważniejsza część całego kolektora słonecznego, ponieważ to on pochłania światło. Pokryty jest w tym celu specjalną warstwą, której zadaniem jest absorpcja promieni słonecznych.

Orurowanie

Układ przewodów odbierających z absorbera wytwarzane ciepło. Może mieć formę równoległych rurek, albo też formę meandrową (tak zwaną wężownicę).

Obudowa

Bardzo ważna część całego sprzętu, ponieważ chroni wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi. Musi być sztywna i wytrzymała. Szyba szklana Ta w kolektorach słonecznych jest specjalnie przystosowana do obciążeń mechanicznych, a także uderzeń (na wypadek na przykład gradobicia). Zapewniać musi wysoką przepuszczalność promieniowania słonecznego (najwyższa klasa to U1 - powyżej 90%) do wnętrza kolektora, zatem posiada obniżoną zawartość tlenków żelaza.