Kolektory słoneczne – czy warto je kupić?

czy warto kupić kolektor słoneczny Wiele osób chciałoby zainstalować u siebie kolektory słoneczne, jednak obawiają się nadmiernych kosztów tej inwestycji i tego, że tak naprawdę inwestycja zacznie się zwracać dopiero po bardzo długim czasie, albo też w ogóle. Artykuł ma na celu obalenie wszystkich mitów na ten temat!

KOLEKTORY SŁONECZNE – CO TO TAKIEGO?

Nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę są kolektory słoneczne. Jest to urządzenie, które posługuje się odnawialnym źródłem energii – światłem słońca. Wykorzystuje je do uzyskiwania ciepła. Tak więc wewnątrz kolektorów zachodzi proces przemiany promieni słonecznych w energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (na przykład woda), albo też gaz.

CZY SIĘ OPŁACA?

Owszem, warto zainwestować w zakup i montaż takiego sprzętu, ponieważ dana rodzina jest w stanie zaoszczędzić na nim nawet około tysiąca złotych rocznie! Za te pieniądze można posłać dziecko na wakacje – po co wyrzucać je w błoto i do tego niszczyć środowisko? Oszczędności wynoszą około: 700 zł (ogrzewanie wody gazem) 1 tys. zł (ogrzewanie wody olejem) 1,2 tys. zł (ogrzewanie wody energią elektryczną) Dostanie też dopłatę na instalację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który planuje wydać na ten cel aż 450 milionów złotych! Pierwsze inwestycje sfinansowano w sierpniu 2010 roku, jednak można się nadal o taką dopłatę ubiegać. Oferta jest aktywna do końca 2015 roku!

ZMIANY W ROKU 2015

Należy jednak zwrócić uwagę na zmiany w przepisach, jakie weszły w życie od 1 stycznia bieżącego roku. Teraz między innymi obniżono maksymalny koszt instalacji do 2250 zł za mkw. kolektora (z 2,5 tys. zł) oraz wprowadzono wymóg posiadania gwarancji na instalację na minimum 5 lat, a rękojmi na wykonawstwo na minimum 3 lata.

WARUNKI DOFINANSOWANIA

Dofinansowanie pokrywa 45% wszystkich kosztów, związanych z zakupem i montażem produktu. Są to koszty instalacji netto. Fundusz dofinansował już co trzecią instalację. Najwięcej miało miejsce w województwie podkarpackim (aż 3,5 tysiąca). Warto więc także przemyśleć dokładnie sprawę i zdecydować się na montaż takiej instalacji, ponieważ do końca roku 2015 zapłacimy za to dużo mniej, niż normalnie!