Kolektory słoneczne – kiedy pierwsze zyski?

zwrot z inwestycji w kolektorWiększość gospodarstw wciąż posługuje się nieodnawialnymi źródłami energii, choć nie jest to właściwe ze względów ekologicznych. Takie surowce w pewnym momencie się skończą i nijak nie będzie można ich wówczas pozyskać. Minie jeszcze wiele lat, nim tak się stanie, jednak – na szczęście – coraz więcej osób decyduje się na zmianę i inwestuje w posługiwanie się źródłami energii odnawialnej. Eksperci biją jednak na alarm – niedługo źródła energii nieodnawialnej będą już bardzo drogie. Wszystko związane jest ze wzrostem kosztów ich eksploatacji. Po co zaś przepłacać? Czy nie lepiej zainteresować się energią słońca, wiatru, albo wody?

ŚWIATŁO ŚŁOŃCA

Słońce wysyła codziennie na Ziemię ogrom promieni! Część z nich może być przemieniona w energię cieplną, dzięki specjalnym urządzeniom – na przykład kolektorom słonecznym. Pomogą one obniżyć koszty utrzymania w domu – i to znacząco! Najgorzej przedstawia się sprawa dla prądu – choć inne rzeczy również będą drożeć. Posiadając na przykład kolektory słoneczne, można spać spokojnie i nie przejmować się tym. Do 2020 r. cena za 1 kWh ma wzrosnąć o 50%. Czy musi tak być? Musi i będzie. Jednak każdy z nas może się uchronić przed podwyżką cen.

CZYM SĄ KOLEKTORY SŁONECZNE?

Nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę są kolektory słoneczne. Jest to zaś bardzo kreatywne urządzenie, które wyłapuje energię słoneczną i przemienia ją na energię cieplną nośnika ciepła – może nim być woda, albo gaz.

A ZIMĄ?

Wiele osób wskazuje na bardzo istotną rzecz – skoro do uzyskania ciepłą potrzebne jest światło słoneczne to co będzie w porze zimowej, albo jesiennej, gdy więcej spada na ziemię deszczu i śniegu, niż promieni słonecznych? To prawda, że przy gorszej pogodzie wyniki mogą być nieco gorsze – jednak nie beznadziejne. Kolektory wyłapią więcej energii, niż nam się wydaje. Wszak w dzień zawsze jest jasno – nawet jeśli bardzo pochmurno! Warto jednak zaopatrzyć dom w kilka różnego rodzaju „zielonych produktów”, by mieć pewność, że będziemy zabezpieczeni na każdą ewentualność. Chodzi tu o różnego rodzaju sprzęty: ogrzewanie gazowe, kocioł na olej opałowy, pompa ciepła, przydomowy wiatrak, kolektor słoneczny, ogniwa fotowoltaiczne, czy kocioł na biomasę.

KIEDY ZYSKI?

Warto wszystko sobie dokładnie wyliczyć, posługując się wiedzą o indywidualnym zużyciu energii i zapotrzebowaniem na nią. Oszczędności na rachunkach za prąd wyniosą około 900-1200 zł rocznie, a więc na zwrot wydatków na instalację trzeba poczekać około siedem lat.