Kolektory słoneczne – prawdy i mity

kolektory słoneczne Kolektory słoneczne to bardzo przydatne urządzenia, które zyskują coraz większą popularność . Wiele osób docenia, że nie niszczą środowiska oraz że pozwalają im zaoszczędzić fundusze, które wydaliby na rachunki. W ten sposób inwestycja w ich zakup oraz montaż po pewnym czasie zwraca się. Jest wiele różnych powodów, dla których warto zdecydować się na kolektory słoneczne. Z wielu różnych powodów niektóre osoby się na to nie decydują! Warto więc lepiej zapoznać się z tymi urządzeniami i obalić pewne mity.

1. Montaż kolektorów słonecznych oznacza ingerencję w architekturę domu Owszem, wygląd domu zmieni się, ale tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych na dachu, albo na ścianie. Istnieją zaś takie modele, które można po prostu ustawić w ogródku. Jeśli chcemy zainstalować je na dachu, konieczne będzie jedynie wywiercenie w nim kilku otworów – nie oznacza to jednak uszkodzenia dachówki. Dach powinien również zostać nieco wzmocniony, ale nie trzeba tego robić na przykład w przypadku montażu na ścianie.

2. Na zamontowanie kolektorów słonecznych konieczne jest pozwolenie Bzdura! Konieczności uzyskania pozwolenia obawiają się często Polacy (według przeprowadzonych badań aż 16%), jednak nie musimy mieć żadnych specjalnych pozwoleń, żeby ustawić sobie gdzieś takie urządzenie.

3. Kolektory działają jedynie latem To też nie jest prawda. Oczywiście, kolektory słoneczne zbierają promienie słoneczne, więc najlepiej działają w ciepłe miesiące, gdy jest ich najwięcej, ale każdy chyba widzi, że nawet w zimie nie chodzimy cały dzień w kompletnych ciemnościach. Niebo często jest zachmurzone, jednak słońce przedostaje się przez chmury i nawet najmniejszy taki promień będzie wyłapany przez nasze urządzenie. Nie warto obawiać się więc, że kolektory są przydatne jedynie w czasie słonecznych dni. Temperatura powietrza ma bardzo niewielki wpływ na funkcjonowanie kolektorów – nawet w czasie bardzo mroźnej zimy.

4. Oszczędności są niewielkie Wiele osób uważa, że nie warto kłopotać się instalowaniem kolektorów słonecznych , gdyż zaoszczędzi się dzięki nim naprawdę niewielkie pieniądze. Nie jest to prawda – oszczędności wynoszą około tysiąc złotych rocznie, a poza tym dbamy o środowisko. Za taką kwotę można co roku posłać dziecko na wakacje – ale jeśli ktoś woli wydawać je niepotrzebnie na wysokie opłaty na przykład za centralne ogrzewanie, to oczywiście nie namawiamy. Jednak oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Prawidłowo działające kolektory mogą bowiem ogrzać dziennie nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60ºC.

kolektor słoneczny 5. Kolektory słoneczne wymagają częstej konserwacji Konserwacji i odpowiedniej troski rzeczywiście wymagają, jednak regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego (glikolu) nie jest chyba jakimś wielce męczącym wysiłkiem. Kosimy trawę w ogródkach średnio co dwa tygodnie – można raz na dwa lata zatroszczyć się o kolektory słoneczne.

6. Za instalację kolektorów słonecznych będziemy musieli zapłacić sami Część wydatków trzeba będzie oczywiście ponieść, ale niekoniecznie wszystkie! Istnieje bowiem możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako że podpisał on umowę z wybranymi bankami na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje. Klienci indywidualni mogą w ten sposób otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego!