Zakup kolektora słonecznego – jaki wybrać?

jaki kolektor słoneczny kupić Wielu klientów zastanawia się nad zakupem kolektorów słonecznych. Sprzęt jest przydatny, ale wybór szeroki. Na co się zdecydować i jakie są plusy oraz minusy poszczególnych rodzajów?

KOLEKTORY PŁASKIE – uzyskują najkorzystniejszą relację ceny do wydajności cieplnej.

KOLEKTORY PRÓŻNIOWE – większość z nich ma niższe wskaźniki sprawności pracy i jednocześnie wyższe ceny niż w przypadku kolektorów płaskich Najistotniejszą częścią każdego kolektora słonecznego jest absorber, który pochłania światło słoneczne i przemienia je w energię cieplną. Absorbery są „sercem” każdego tego typu sprzętu, ponieważ od ich właściwej pracy zależy najwięcej! Wykonywane są z dwóch różnych materiałów: - z miedzi - z aluminium Można również znaleźć w ofercie kolektory słoneczne wykonane z użyciem obu tych materiałów, czyli miedziano-aluminiowe. Oferują one niższą cenę zakupu dzięki zastąpieniu miedzi przez aluminium, a przy tym orurowanie miedziane pozwala zachować standardowe reguły wykonywania instalacji solarnej. Użycie obu materiałów wydaje się mieć szereg plusów, które czynią kolektor słoneczny wytrzymalszym, a przy tym funkcjonalnym.

Przyjrzyjmy się szczegółowo wszystkim jego zaletom: - optymalizuje koszt kolektora słonecznego, obniżając jego cenę (w stosunku do kolektorów z absorberami całkowicie miedzianymi) - orurowanie z miedzi, pozwala wykonywać standardową instalację solarną (także z rur miedzianych i z połączeniami lutowanymi ) - absorbery aluminiowe wykonywane jedynie z pokryciami tzw. „niebieskimi” (np. tlenki tytanu) Absorbery miedziano-aluminiowe posiadają jednakże pewien minus, jeśli odniesie się je do kolektorów z absorberami miedzianymi w całości.

zakup kolektora słonecznego Chodzi tutaj o zazwyczaj niższe sprawności pracy (porównując kolektory tego samego producenta). Nie przeszkadza im to jednak być najczęściej używanymi kolektorami słonecznymi, które w największej ilości są produkowane oraz które najwięcej klientów kupuje. Ich inne zalety widocznie redukują ten drobny mankament. Absorber miedziano-miedziany zaś posiada następujące cechy: - najwyższy standard techniczny - dużą ilość miedzi, a przecież to materiał o wysokiej przewodności cieplnej, trwałości, odporności na korozję i wytrzymałości cieplnej - dogodne łączenie tego samego materiału (blachy i orurowania) oraz możliwość stosowanie różnych technologii łączenia - możliwość pokrywania absorbera miedzianego warstwami niestandardowymi, jak np. czarny chrom - szerokie możliwości wykonania instalacji solarnej, także z rur miedzianych i z połączeniami lutowanymi.

Natomiast absorber aluminiowo-aluminiowy ma następujące plusy: - niższy koszt kolektora zwiększa możliwości zakupu instalacji solarnej - połączenie jednego materiału zmniejsza ryzyko występowania nadmiernych naprężeń, korozji galwanicznej oraz pozwala na łatwy recycling w przyszłości Absorber aluminiowo-aluminowy posiada jednak również znaczący minus - orurowanie z aluminium wprowadza konieczność stosowania elementów instalacji solarnej neutralnych dla aluminium (m.in. brak rur miedzianych, elementów mosiężnych, połączeń lutowanych).